Ekonomide gelişmeler.

Ekonomi Haberleri 25.07.2017

Almanyadaki piyasa gerilimlerinden kaynaklı 3,56 yı gören dolar bu güne (24.07.2017 09:00) 3,55 ile başladı. TCMB de ki faiz oranlarına ekti etmeyeceği düşünülüyor.

FED toplantısı öncesi yaşanılan bu gelişmeler Rusyanın ve ABD nin rolü büyük olçüde oldufu düşünülüyor.
Eylülde yapılması beklenilen Fed bilanço açıklaması ise tam olarak kesinleşmiş değil.

Asyada ekonomik ooalrak önde olan ülkeler FED Kararı öncesinde geriledi. Won da parabirimlerindeki düşüşe öncülük edüyor.  Bu düşüşte birçok, vadesi bir yıldan uzun olan borç senedlerinde gerilemeye sebep oldu. DOMC’den cevap bekleyen Bangkok merkezli Krung Thai Bank’ta stratejist olan Jitipol Puksamatanan, Bazı piyasa oyuncuları faiz artışındaki ve blançodaki daralmadan kaynaklı daha güçlü bir ton kullanabileceklerini açıkladı.

 

2 yılın en gerisine düşen Tayland, 10 yıllık faiz 1 baz puan yükselerek %2,44 e yükseldi. SET endekside yükselenler arasında. Çin de onshore 10 yıllık tahvil faizi 1 baz  puan artarak %3,59 oldu.

Güney Kore para birimi ve Kospi ve 10 yıllıkm hazine tahvilleri de düştü. Bir çok Asya ülkelerinde Borsalarda düşüş görüldü. Ve yabancılar 2 443 trilyon değerinde hisse senedi sattı.Yükseliş gösteren tek borsa Filipin ve filipin pesosu oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *